Żurawina

Dzisiaj co nieco informacji o żurawinie. Niewiele osób wie, że żurawina skutecznie walczy z chorobami – od zapalenia nerek po otyłość i nowotwory.

W jednej szklance tych owoców znajdziemy 3,2 g błonnika,  30 mg witaminy C, witaminę B1 i B2, sole mineralne: wapń, fosfor, miedź i jod, garbniki, taniny a także  kwas cytrynowy i jabłkowy.  Żurawina zawiera też trochę kwasu benzoesowego – naturalnego konserwantu, dzięki niemu zachowuje świeżość na długo po zerwaniu owoców. W lodówce można przechowywać  ją sześć tygodni, a w zamrażalniku nawet rok.

Owoce te od dawna stosowano  w medycynie naturalnej do leczenia chorób nerek i pęcherza moczowego. Regularne picie dużej ilości soku żurawinowego pozwala zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych, ale również je rozpuszczać.

Żurawina ma również  działanie antybakteryjne, może zwalczać infekcje dróg moczowych. Hamuje przyleganie bakterii E.coli do ścian komórkowych dróg moczowych a także ogranicza ich namnażanie oraz ułatwia wydalanie.

Podobnie działa na bakterie Helicobacter pylori odpowiadające za powstawanie wrzodów a także  na drobnoustroje wywołujące próchnicę czy choroby dziąseł oraz przyzębia. Substancje zawarte w żurawinie działają na zęby jak teflon. Tworzę powłokę utrudniającą przyleganie bakterii do szkliwa  oraz infekowanie dziąseł.  Żurawina jest również polecana dla kobiet w okresie menopauzy.

Owoce te mają pozytywny wpływ na poziom dobrego cholesterolu HDL, co obniża ryzyko zawałów serca. Przeciwutleniacze w nich zawarte żurawinie chronią  organizm przed uszkodzeniami wywołanymi działaniem wolnych rodników, zapobiegając niektórym nowotworom, np. okrężnicy lub płuc.

 

żurawina jest bardzo cennym owocem, nie unikajmy jej w swojej diecie. Jak ktoś nie jest w stanie wypić kwaśnego soku żurawinowego niech chociaż je suszoną żurawinę.

Comments are closed.