Zdrowe nawyki żywieniowe

Picie wody

Optymalna ilość płynów, jaką powinno się przyjmować w ciągu dnia, to 2 litry dla młodzieży i kobiet oraz 2,5  litra dla mężczyzn.Woda reguluje wiele procesów w organizmie  człowieka. Transportuje składniki i nawadnia cały organizm. Nie można się jednak napić „na zapas”  Najlepiej, żeby woda miała temperaturę pokojową.

 

Ograniczenie soli
Większość ludzi nie wyobraża sobie jedzenia bez soli. Niestety sól  nie jest  dobra dla naszego zdrowia. Nadmiar prowadzi do nadciśnienia, co z kolei może skończyć się zawałem, udarem mózgu bądź cukrzycą typu 2 czy niewydolnością nerek. Ograniczenie soli w diecie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka żołądka nawet o 14 proc. W ciągu dnia powinno się spożywać nie więcej niż 6 g soli (1 łyżeczka). Sól warto zastępować ziołami.

 

Jedzenie śniadania
Wszyscy znają zasadę „śniadanie królewskie, obiad książęcy, kolacja żebracza”. Śniadanie zapewnia  niezbędną dawkę energii po nocy, wprawia w ruch metabolizm.  Nie warto rezygnować ze śniadania, bo potem nie mamy siły, pojawia się zmęczenie i problemy z koncentracją.

 

Jedzenie co 3-4 godziny
Dietetycy zalecają, aby jeść co 3-4 godziny, czyli  5-6 razy w ciągu dnia. Należy  jeść często nieduże porcje.Wówczas tempo przemiany materii przez cały dzień pracuje na najwyższych obrotach i nie ma ryzyka, że metabolizm nagle drastycznie się spowolni.

Comments are closed.