Ile dziennie pić kawy aby korzystnie wpływała na nasz organizm?

Czy kiedy pijesz  codziennie filiżankę kawy to zdajesz sobie sprawę z jej wpływu na zdrowie?

A czy wiesz  że kawa dostarcza organizmowi człowieka cennych antyoksydantów?

Czy zdajesz sobie sprawę,  że kofeina zawarta w kawie przedłuża zdolność do długotrwałego wysiłku oraz zwiększa odporność na zmęczenie?

A czy słyszałeś o tym, że spożywanie kawy może między innymi wpłynąć na obniżenie ryzyka rozwoju choroby Alzheimera?

No właśnie, większość ludzi nie zna tych właściwości kawy. Pijemy ją po to aby nas pobudziła, albo przede wszystkim dla jej smaku.

Kawa ma złożony skład chemiczny, stanowi bogate źródło kwasu chlorogenowego i kawowego, uważanych za silne przeciwutleniacze.

Prościej mówiąc  przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, które niszczą zdrowe komórki i tym samym wywołują różne choroby.

Co ciekawe w jednym z Centrów Badań Stomatologicznych w USA stwierdzono, że kawa, może przeciwdziałać procesom powodujących próchnicę zębów. A picie kawy, nawet tej  bezkofeinowej, wpływa na ograniczenie działania bakterii na uzębieniu. ciekawe prawda?

A co jeśli ktoś ma podwyższone ciśnienie, czy może wówczas pić kawę?

Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Teksasie przebadali 10 tys. Amerykanów z nadciśnieniem tętniczym i co znaleźli? No właśnie nie znaleźli zależności między piciem kawy a jej wpływem na podwyższanie ciśnienia.

W stresie natomiast, u niektórych osób po wypiciu kawy może podwyższyć się ciśnienie, wywołane skojarzonym „efektem kofeiny i stresu”.

Picie kawy poprawia humor, bo kofeina, zawarta w kawie, to jeden z najbardziej powszechnych środków psychotropowych, mających zdolność wpływania na nastrój.

Ale ile tej kawy pić, aby odczuwać jedynie te pozytywne skutki po jej wypiciu?

Naukowcy zalecają spożywanie do 500 mg kofeiny dziennie, czyli ok 4 filiżanki kawy. Wiele oczywiście zależy także od marki i typu kawy.

Niektóre kawy  espresso zawierają znacznie więcej kofeiny niż kawy pozostałych marek.

Przy niskim ciśnieniu można wypić  nie więcej jak 3-4 filiżanki dziennie.

Kawa w takiej ilości  może mieć wręcz pozytywny wpływ na organizm.Natomiast powyżej 1000 mg kofeina staje się trująca.

Comments are closed.