Gdy użądli pszczoła, ugryzie komar…

Użądlenie pszczoły  skutecznie może popsuć urlop. A poza tym może być niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia.

Jak sobie pomóc?

Najprostszym sposobem jest oczywiście unikanie miejsc gdzie są pszczoły, osy. Starajmy się nie przyciągać owadów do naszych mieszkań. Wystarczy chować jedzenie, dotyczy to przede wszystkim owoców i słodyczy.

Pomóc może też zaprzestanie używania perfum  kwiatowym lub owocowym zapachu.

Komary przyciąga ciepło i spocone ciało człowieka, więc pomaga częsty prysznic.  Z pomocą przyjdą aromatyczne olejki eteryczne  lawendowy, goździkowy, miętowy oraz eukaliptusowy. Komary nie lubią również zapachu bazylii.  Podobno skuteczne jest  nasmarowania skóry octem.

Po ukąszeniu pszczoły lub osy typowymi objawami jest zaczerwienienie, ból, niewielki obrzęk  lub powiększenie węzłów chłonnych w pobliżu miejsca użądlenia. Wystarczy wtedy usunąć żądło, najszybciej jak to możliwe, zdezynfekować ranę i przyłożyć lód.

Jeśli po użądleniu pojawią się niepokojace objawy dotąd nie występujące wysypka, drgawki, gorączka, itp.  należy jak najszyciej udać sie do lekarza.

Jeśli po ukaszeniu nie dzieje się nic niepokojącego, występuje jedynie ból, wówczas mozemy sobie smai pomóc smarujac miejsce ukąszenia octem, ból zmniejszy również zmniejszy również pasta zrobiona z sody oczyszczonej i kilku kropel wod.

 

 

 

Comments are closed.