Co powinnaś wiedzieć o miesiączce

To taki trochę wstydliwy temat dla niektórych dziewczyn, ale warto o nim napisać, bo przecież, to normalna rzecz w życiu każdej kobiety.

Tak według książek krwawienie miesiączkowe pojawia się co 28 dni i trwa około cztery doby. tak naprawdę jednak niewiele kobiet ma miesiączki takie „książkowe”. Prawidłowa krew może mieć też różny odcień (np. pod koniec okresu staje się ciemniejsza), nie powinna zawierać jednak skrzepów, ani wydzielać przykrego zapachu (jeśli się dba o higienę oczywiście). Utrata krwi wynosi zwykle  50-70 ml). Mogą od tego być odstępstwa. Nie oznacza to od razu jakichś problemów ze zdrowiem.Na cały cykl miesiączkowy wpływa wiele czynników.  Jeśli masz jakieś wątpliwości, to zawsze lepiej skonsultować je z ginekologiem, niż żyć w strachu czy wszystko aby jest ok.

Czy im krótsza miesiączka, tym lepiej? Wydawać by się mogło że tak,  bo utrata żelaza niewielka, Można zaoszczędzić na materiałach higienicznych. Jednak nie jest dobrze gdy miesiączka trwa krócej niż  trzy dni w dodatku jest skąpa.

Skąpe i nieregularne krwawienia są normą jedynie u młodych kobiet i mogą utrzymywać się do dwóch lat od momentu wystąpienia pierwszej miesiączki.

A ile z kolei to za długie miesiączki? A to takie które trwają ponad tydzień. Warto taki stan skonsultować z lekarzem.

 

Co to są nieregularne miesiączki? Przeciętnie długość cyklu  u kobiety trwa  26-32 dni (liczymy od pierwszego dnia krwawienia). Cykle nieregularne to takie, które nie pojawiają się w takich odstępach.   Dopóki długość cyklu mieści się w przedziale normy, to takie różnice nie mają znaczenia, mogą być związane z trybem życia ( podróż, stres – to wszystko może przyspieszyć lub opóźnić miesiączkę).

 

Comments are closed.